O RALLY OBEDIENCE

v bodech


Rally obedience (dále jen "RO") zahrnuje cviky poslušnosti, jejichž provedení a směr dalšího postupu definují rozmístěné karty ve cvičebním prostoru (dále jen "parkur"). 

Psovod se psem (dále jen "tým") provádí cviky co nejpřesněji a nejrychleji. Kladně je hodnocena komunikace člověka se psem – motivace a pochvala. 

Prvky, které jsou prováděny:

- cviky: sedni, lehni, vstaň a jejich kombinace

- změny směrů o 90 °, 180 °, 270 ° a kruh (doprava a doleva) o 360°

- slalom kolem kuželů

- vyslání nebo přivolání přes překážku

- odložení

- přivolání

- odmítání rušivých elementů (průchod mezi miskami s potravou či hračkami)

Soutěžní třídy:

RO Z třída začátečníků

RO V třída veteránů

RO 1 třída 1

RO 2 třída 2

RO 3 třída 3

Podmínky účasti, výkonnostní knížka, výstroj psa


RO se mohou zúčastnit psi všech plemen s i bez průkazu původu a jejich kříženci. 

Nejnižší věková hranice je 10 měsíců (RO Z); 12 měsíců (RO 1); 15 měsíců (RO 2, RO 3). 

Psi od 8 let mohou startovat ve své vlastní třídě, třídě veteránů (RO V), přestup do ní není povinný, ale jakmile v ní pes jednou nastoupí, již není možný přestup zpět (viz 5.4.5). 

Všichni psi, kteří se akce RO účastní, musí být klinicky zdraví a musí být v imunitě proti vzteklině.

Věk psovoda: 

1. dospělí od 18 let 

2. junioři od 8 let 

Lidé s fyzickým handicapem se smí účastnit a používat kompenzační pomůcky (invalidní vozík, francouzské hole atp.). 

V takovém případě však musí psovod nejpozději 14 dní před akcí informovat pořadatele o svých limitech na parkuru. Pořadatel je povinen neprodleně tuto skutečnost předat rozhodčímu. Psi s fyzickým handicapem se smí účastnit, pokud nevykazují známky bolesti v důsledku svého handicapu. V takovém případě musí být účast takového psa nejpozději 14 dní před akcí oznámena pořadateli. Pořadatel je povinen neprodleně tuto skutečnost předat rozhodčímu. 

Účast psa s mírnými zdravotními problémy, které mu nevadí v soutěži, se podřizuje rozhodnutí rozhodčích.

 Háravé feny se mohou účastnit pouze v případě, má-li pořadatel k dispozici oddělené parkurové pole nebo zajistí-li, že budou startovat až na konci celé akce. Rozhodnutí o účasti háravých fen je vždy v kompetenci pořadatele. Pokud pořadatel rozhodne, že se háravé feny akce RO mohou účastnit, uvádí tuto skutečnost v propozicích závodu. Psovod, který hodlá startovat s háravou fenou, musí takovou skutečnost neprodleně nahlásit pořadateli.

Akce RO se nesmí účastnit: 

- feny ve druhé polovině březosti, 

- kojící feny a feny 8 týdnů po porodu 

- psi nemocní, zranění a podezřelí z nákazy 

- psi, kteří vykazují známky onemocnění (např. průjem, zvracení, kašel)

Psovod může závodit v jeden den s více psy.

Jeden pes může závodit s maximálně dvěma psovody, přičemž s každým psovodem tvoří jeden tým. Každý tým musí mít svoji VK. V jednom dni může pes startovat maximálně dvakrát. Pes starší 8 let však může v jednom dni startovat pouze jednou. 

Každý tým začíná od třídy RO Z.

V jednom dni se tým (psovod a pes) smí účastnit pouze jedné soutěže (absolvovat jeden parkur), výjimku tvoří soutěž, která je vypsána jako "dvojzkoušky" (dva odlišné parkury), avšak v takovém případě tým nesmí startovat ve dvou různých třídách, a to i přesto, že by v první zkoušce byly podmínky pro přestup splněny. 

Výkonnostní knížka (VK)


VK slouží k zápisu výsledků. Musí ji vlastnit každý startující tým. Předkládá se pořadateli před započetím soutěže a jsou do ní zapisovány výsledky, které potvrzuje rozhodčí svým podpisem.


Výstroj psa


Povoleny jsou hladké, pevné i polostahovací obojky (nesmí být nastaveny na stahování) nebo postroj. 

Pes má na sobě vždy jen jednu výstroj (tzn. jeden obojek, nebo postroj atd.). Pokud pes nosí antiparazitní obojek, může mu být ponechán současně s povoleným obojkem nebo postrojem. 

Donucovací prostředky jako stahovací obojky, ostnaté, elektrické nebo tlakové (lanka) obojky a ohlávky nejsou povoleny. Obojky a vodítka musí být vyrobeny z kůže, z umělé hmoty nebo textilu. Flexi vodítka a kovové obojky nejsou povoleny. 

V případě nejasnosti o vhodnosti obojku rozhoduje rozhodčí. Přívěšek na obojku je povolen, pokud nevadí psu při pohybu. Psí oblečky jsou povoleny pouze v nepřízni počasí pro bezsrstá plemena. V tomto případě má rozhodčí nebo pořadatel právo kontroly ustrojení psa. Dekorace nejsou povoleny. Jedinou výjimkou jsou spony nebo gumičky u psů, kterým srst zakrývá oči.


Základní pravidla


Psovod vede psa standardně po své levé straně, pokud není řádem nebo rozhodčím stanoveno jinak. 

Rozhodčí může udělit výjimku v případě předem oznámeného handicapu psovoda. Samovolná změna strany vedení psa během parkuru není dovolena. 

Vedení psa na parkuru lze přizpůsobit konkrétnímu postižení pouze ve třídách RO Z, RO V. 

Tým startuje na pokyn rozhodčího. Pes má plnit cviky na první povel psovoda. Zvukové a posunkové povely navíc jsou povoleny pouze v případě, že slouží jako povzbuzení a pochvala, nikoli jako signál k opravě cviku. 

Držení ramen a rukou není předepsáno. Naznačení lákání (držení ruky simulující držení pamlsku v prázdné ruce) nebo ruka schovaná v kapse, vede k varování se srážkou bodů. Při opakovaném napomínání může vést až k hodnocení neobstál. Pes se během parkuru může lehce dotknout ruky psovoda (nosetouch), nesmí ho však k tomu psovod nutit nebo dotyk po psu aktivně vyžadovat. Stálý kontakt, kdy se pes nosem dotýká ruky psovoda, má za následek varování od rozhodčího se srážkou bodů. Pokud i tak během parkuru trvá kontakt nosu psa s psovodem, je hodnocení neobstál.  

Pokud dojde ze strany psovoda během provádění jednotlivých cviků nebo mezi nimi k nedovolenému fyzickému kontaktu se psem (např. nepřiměřená korekce pomocí rukou či nohou), může to vést k hodnocení neobstál. Při vykonávání jednotlivých cviků jsou povoleny zvukové i posunkové povely, a to samostatně nebo v kombinaci.

 Zvukové povely mohou být vydávány pouze v klidné (přátelské) intonaci. Současné použití zvukových i posunkových povelů je možné považovat za jeden pouze tehdy, jsou-li vydány současně. Za povely navíc jsou strhávány body. Komunikace psovoda se psem formou pochvaly a povzbuzování (tleskání, plácání rukama na nohy) není považována za povely navíc. Ve třídách RO-Z, RO1 a RO-V je možné vést psa připnutého na vodítku.

 Je-li pes veden na vodítku, musí být vodítko drženo tak, aby bylo trvale prověšeno (karabina směřuje svisle dolů), ale zároveň se vodítko nesmí dotknout země. Může být drženo jednou nebo oběma rukama a pozice vodítka a rukou se může během závodu měnit. Napnutí nebo upuštění vodítka je penalizováno. Odepnutí / připnutí vodítka během závodu má za následek hodnocení neobstál. 

Na parkuru mohou být některé karty označeny tzv. smajlíkem, který povoluje odměnit psa po ukončení cviku pamlskem nebo krátkým pohlazením. Jejich počet závisí na soutěžní třídě: RO Z: 4 x, RO 1: 3 x, RO 2: 1 x. Ve třídě veteránů (RO V) může být pes kdykoli odměněn pamlskem nebo pohlazením, pokud to nemá za následek přerušení parkuru. 

Pamlsky smí vzít psovod do ruky nejdříve po ukončení cviku. Během cvičení a mezi stanovišti musí být pamlsky schované. Tašky na břiše nebo na pásku (ledvinky, pamlskovníky, výcvikové sukně) nejsou povoleny. Po překročení startovní čáry, která se nachází na úrovni karty "Start", musí být hračky a pamlsky schovány z dohledu psa. 

Jeden rozhodčí smí v jeden cvičební den posoudit maximálně 60 týmů (v případě dvojzkoušek maximálně 30 týmů). Doporučené rozměry parkuru by měly být cca 20 x 30 m; po dohodě s rozhodčím mohou být upraveny. V blízkosti parkuru musí být vytyčen oddělený prostor s minimální délkou 6 m, aby byla možná příprava dalšího týmu ke startu. V přípravném prostoru musí být k dispozici stejný typ pomůcek, který je použit v parkuru (tzn. stojánky s kartami, kužel, miska s krytem, překážka). 

Před vstupem do přípravného prostoru musí být pověřenou osobou provedena kontrola obojku. Pes, který nastoupí do přípravného prostoru s nepovoleným obojkem, nemůže být vpuštěn na start; může však startovat v závěru soutěže, pokud nastoupí s povoleným typem obojku. V opačném případě je tým hodnocen jako neobstál.

 Kontrola identifikace psa probíhá před vstupem do přípravného prostoru nebo po samotném výkonu. 

Časový limit pro absolvování parkuru činí 4 minuty. V případě jeho překročení v kategorii RO Z se za každých započatých 30 sekund odečítá 1 bod. V případě překročení v kategoriích RO 1, RO 2, či RO 3 se zadává známka neobstál. V odůvodněných případech je v kompetenci rozhodčího časový limit pro konkrétní parkur navýšit. V kategorii juniorů (8–18 let) může být časový limit navýšen maximálně o 1 minutu. V případě startu psovoda s fyzickým handicapem je stanovení časového limitu v kompetenci rozhodčího.

Více informací viz zkušební řád ZDE